SHKOLA: trudnosti
DETSKIY SAD: razvitiye
ZDOROVʹYА: voprosy i otvety
  • Якщо навчальний процес дуже втомлює школяра: чим можна допомогти?
    01.04.2024
    Якщо навчальний процес дуже втомлює школяра: чим можна допомогти?

    Аби отримати задовільний результат у навчанні, треба приділяти вивченню уроків чимало уваги. Наслідком цього є постійний брак часу - школярикам зовсім його не вистачає на відпочинок, ігри та розваги. І якщо ті учні, котрим навчання взагалі до вподоби,... 

  • Важливість догляду за зубами з дитинства
    30.01.2024
    Важливість догляду за зубами з дитинства

    1. Запобігання карієсу та захворювань ясен Ретельна гігієна порожнини рота з дитинства допомагає уникнути розвитку карієсу та захворювань ясен. Чищення зубів двічі на день з використанням фторованої зубної пасти, використання нитки для чищення... 

PSIKHOLOGIYA

Що робити, якщо дитина бреше

Розбираємося, як поводитися з «маленькими рушницями».
Причин у дитячої брехні може бути маса: бажання сподобатися комусь або приховати власні емоції та переживання, страх покарання, привернення уваги і так далі.

Якщо дитина зовсім ще малюк, то його брехню не можна назвати обманом: малюк живе у світі фантазій і не завжди може відрізняти правду від вигадки. Він щиро вважає, що все, у що він вірить, є істиною у першій інстанції.

Старші діти (з 6 років) вже розрізняють, де реальність, а де фантазія, і тому цілком здатні на усвідомлений обман. Що робити, якщо обманює таку вже дорослу дитину? Карати чи не звертати на брехню уваги?

Однозначно – жоден із цих варіантів! Краще налагодити з чадом близькі довірчі стосунки. Читайте наші поради, які допоможуть це зробити.

Довіра – це фундамент, на якому будуються будь-які стосунки, у тому числі ваші з дитиною. Навіть малюк має право на те, щоб його слова беззастережно сприймалися як істина. Якщо ви не піддаватимете їх сумніву, то покажете, що ваш малюк має право на повагу. А якщо всі один одного поважають, то й не дурять.

Розкажіть про наслідки брехні
Коли ваша дитина вперше говорить неправду, важливо пояснити їй, що будь-яка брехня має наслідки: негативні чи позитивні. Наприклад, те, що від обману може постраждати інша людина. Обов’язково наведіть приклади такої брехні. Важливо пояснити, що буває від обману і користь, і знову підкріпити власні слова прикладом (розповісти про героя війни, який обдурив ворогів і тим самим врятував людей).

У такій ситуації важливо говорити з дитиною на рівних, ні в якому разі не повчальним тоном.

Малята до 5 років тільки пробують себе на «обманному терені», усвідомлюючи тим самим межі вигаданого та реального. Якщо ви викрили малюка в обмані, не поспішайте вичитувати і тим більше карати його. Краще жартівливо дайте зрозуміти: ви знаєте, що він обдурив.

Наприклад, якщо дитина стверджує, що помила руки, а ви знаєте, що це не так, скажіть їй, що вона і справді помила руки, тільки чарівною сухою водою, яку обов’язково потрібно змити звичайною мокрою. Ось побачите – малюк з ентузіазмом і без примх зробить те, що ви йому наказали.

Карайте за велику брехню
Якщо недосвідчену і невинну брехню п’ятирічного карапуза можна і навіть потрібно проігнорувати, то на великий обман дорослої 8-9-річної дитини не звертати уваги не можна! Адже ви йому пояснили, що будь-яка брехня має свої наслідки. Дотримайтесь слова – накладіть санкції за великий обман!

Але в жодному разі не застосовуйте фізичну силу: не бийте дитину. І тим більше не принижуйте. Найкращим видом покарання стане обмеження в улюблених заняттях вашого чада, позбавлення його розваг та задоволень на певний термін (але тих, які не впливають на його розвиток та освіту).

Іноді діти брешуть, щоби просто привернути увагу своїх батьків. Якщо причина брехні саме у цьому, приділяйте йому більше уваги. Цікавтеся його справами у школі, стосунками із друзями, захопленнями. Найчастіше вихваляйте і захоплюйтеся вашим малюком, а також активно залучайте його до обговорення сімейних питань (наприклад, куди поїхати відпочивати цього літа або сходити на вихідні всією сім’єю в аквапарк).

Але не переборщіть! Намагайтеся зробити так, щоб дитина сама розповідала вам про свої справи, друзів, успіхи та невдачі. А якщо ні, то він може сприйняти вашу увагу як вторгнення в особистий простір і стане брехати ще більше.

Не суперечте собі
Привчаючи малюка завжди говорити правду і тільки правду, ви самі повинні бути максимально правдивими. Якщо спілкування в сім’ї побудовано на брехні та недомовках, то дитина сприйматиме брехню як щось звичне: що прийнято, що зазвичай роблять його мама та тато. І тоді малюк відтворюватиме таку модель відносин, коли і сам стане дорослим.

Намагайтеся налагодити максимально довірчі стосунки з усіма членами сім’ї, і у малюка не виникне навіть бажання намагатися брехати.

Comments are closed.

DOSUG: otdykh semʹyey